Forum Psychoterapia nerwic - Logoterapia zaburzeń mowy Strona Główna Psychoterapia nerwic - Logoterapia zaburzeń mowy
To tutaj ... jeżeli cierpisz i potrzebujesz pomocy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Podejście behawioralno-poznawcze

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychoterapia nerwic - Logoterapia zaburzeń mowy Strona Główna -> Farmakoterapia - wskazania i problemy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bep
Gość






PostWysłany: Czw 14:59, 27 Gru 2007    Temat postu: Podejście behawioralno-poznawcze

Podejście behawioralno-poznawcze wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach pięćdziesiątych XX wieku powstała psychoterapia behawioralna, a następnie z niej wyłonił się nurt psychoterapii poznawczej. Behawioryzm pojawił się w psychologii jako nurt opozycyjny do opartej na introspekcji psychoanalizy. Behawioryści zakładają, że nie ma potrzeby analizy wewnętrznych treści psychicznych, zamiast tego proponują analizę i modyfikację możliwych do obserwacji nawyków i zachowań. W tym podejściu zaburzenie jest traktowane jako występowanie niepożądanego zachowania, które trzeba wyeliminować, lub brak pożądanego zachowania, którego trzeba się nauczyć. W klasycznej terapii behawioralnej wygaszanie zachowań odbywa się na zasadzie awersyjnych bodźców, uczenie pożądanych zaś na wzmocnieniach pozytywnych. Takie klasyczne podejście behawioralne okazało się jednak skuteczne tylko przy bardzo wąskim zakresie problemów (na przykład w leczeniu fobii), dlatego rozszerzone zostało o analizę sposobów myślenia pacjenta – czyli o aspekt poznawczy. Zakłada się w nim, że źródłem trudności pacjenta są błędne sposoby interpretacji rzeczywistości, które z kolei prowadzą do niekorzystnych dla pacjenta zachowań. Psychoterapia poznawcza zajmuje się zmianą sposobu myślenia pacjentów. Kiedy zmienia się sposób interpretacji sytuacji wówczas może nastąpić zmiana zachowania, zmieniają się też uczucia towarzyszące temu zachowaniu.


Psychoterapia behawioralno-poznawcza składa się zwykle z kilkunastu sesji odbywających się raz w tygodniu, w czasie których pacjent wspólnie z terapeutą znajduje niekorzystne dla niego zachowania (na przykład powtarzające się spóźnienia do pracy), ustala jakie procesy myślowe są związane z tym zachowaniem (na przykład przekonanie, że szef w pracy nie jest zadowolony z jego pracy), po czym następuje analiza takiego sposobu myślenia i jego modyfikacja (na przykład szef jest osobą pochmurną z natury i jego skwaszona mina wcale nie oznacza niezadowolenia z pracownika). W psychoterapii behawioralno-poznawczej stosuje się zadania domowe związane z ćwiczeniem nowych zachowań, czy też zapisywaniem przebiegu dnia, który później jest analizowany na sesji. Postawa psychoterapeuty jest dużo bardziej aktywna niż w psychoanalizie, wraz z pacjentem analizuje on jego myśli i zachowania.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hagart




Dołączył: 31 Maj 2007
Posty: 54
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:01, 14 Sty 2008    Temat postu: nasza rodzina i krewni - dawniej i dzisiaj

nasza rodzina i krewni - dawniej i dzisiaj
www.naszerodowody.fora.pl


Poszukiwania osób, rodzin i rodów, Zasady tworzenia drzew rodowych, Wspomnienia, reportaże, relacje,
www.wilnianie.fora.pl
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pro
Gość






PostWysłany: Czw 10:43, 07 Sie 2008    Temat postu:

nerwice najlepiej zwalczyć samemu tak jak napisała to Forgy w jednym artykule.musisz za nim poszukać bo gdzieś tutaj jest. Bardzo pomaga pisanie na forum bo nawet jak ci nie odpiszą to sama się wygadasz i jak to potem przeczytasz to się lepiej poczujesz. tylko nie pisz dużo , bo to źle się czyta i nie pomaga.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
W.Pitak
Gość






PostWysłany: Pią 9:58, 23 Paź 2009    Temat postu:

W terapii zaburzeń o charakterze nerwicowym zwykle proponuję ćwiczenia , które umożliwiają oderwanie się od myślenia o trudnych sprawach.

Według mnie, najlepiej nadają się do tego : relaks progresywny Jacobsona , a następnie trening autogenny Schultza. Zaletą obu ćwiczeń (nagranych na taśmie magnetofonowej lub płycie CD) jest możliwość samodzielnego wychodzenia z kryzysu.

Pierwsze sukcesy wzmacniają motywację do dalszej pracy nad sobą.

Kolejnym etapem, jest wyznaczenie sobie celów tzw. afirmacja. Pomaga w tym Psychocybernetyka Maltza (także na tasmie lub CD). Zaletą tego ćwiczenia jest możliwość ustalenia listy zadań do osiągnięcia, w konteksie przypominanych sobie własnych sukcesów lub przyjemnych chwil.

Najwyższym etapem rozpoznawania siebie jest eutonia i medytacja - wczuwanie się w siebie i obserwowanie swoich lęków i dolegliwości , a następnie podejmowanie decyzji o pozytywnych działaniach pomagających w osiągnięciu sukcesów zdrowotnych , zawodowych , rodzinnych itp.


Wskazane jest konsultowanie się z psychoterapeutą/trenerem, który wspomaga w osiaganiu rezultatu. Proponuję znaleźć takiego trenera i korzystać z jego pomocy. Na pewno będzie dobrze. Pozdrawiam.

Władysław Pitak
tel.094-340-60-06
600-809-254
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ciceron




Dołączył: 31 Maj 2007
Posty: 57
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:16, 16 Sie 2010    Temat postu:

Terapia nerwic, wad i zaburzeń mowy,
czytania i pisania

GABINET NEUROLOGOPEDYCZNY



Władysław Pitak

Cytat:
- pedagog kultury - Akademia Pedagogiczna w Słupsku;
- dyplomowany logopeda - Uniwersytet Gdański;
- psychoterapeuta rodzinny- Polska Fundacja Zaburzeń Mowy w Lublinie;
- muzykoterapeuta - CIDOTAM w Bydgoszczy;
- aktor estradowy z uprawnieniami reżyserskimi- MKiS w Warszawie;

specjalizacja - terapia nerwic i jąkania.


Praktyka zawodowa


Od 40 lat zajmuje się kształceniem zdolności twórczych za pomocą ekspresji muzyczno-dramatycznej (absolwent 4-letniego Studium Teatralnego COMUK w Warszawie, egzamin państwowy uprawniający do wykonywania zawodu artysty estradowego w specjalności aktorskiej i reżyserskiej, dyplom magistra pedagogiki )

Od 25 lat zajmuje się terapią nerwic , wad i zaburzeń mowy, czytania i pisania (Podyplomowe Studium Logopedyczne w Gdańsku , certyfikaty z muzykoterapii, jąkania wczesnodziecięcego i psychoterapii rodzin).

Badania i eksperymenty w zakresie muzykoterapii (pierwszy zawodowy muzykoteraputa prowadzący zabiegi zlecane przez lekarzy w sanatoriach Pomorza Środkowego).

Wykłady, pokazy warsztatowe i praktyczna terapia dzieci nerwicowych, jąkających się i dyslektycznych na sympozjach, konferencjach i turnusach rehabilitacyjnych.

Szkolenia dla biznesmenów, działaczy społecznych, dziennikarzy i polityków w zakresie retoryki , erystyki , marketingu i public relations.

Założyciel i prezes Towarzystwa Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS w Koszalinie


Członkami Towarzystwa LOGOS są lekarze, logopedzi, psychoterapeuci , nauczyciele, aktorzy , dziennikarze i biznesmeni. Efektem współpracy ludzi wielu zawodów są własne filmy , nagrania dźwiękowe i opracowania technik i metod terapii i kształcenia zachowań w różnych sytuacjach

Gabinet wyposażony jest w podstawowe narzędzia i pomoce logopedyczne oraz w sprzęt audiowizualny . Towarzystwo posiada własne studio filmowe i fotograficzne.

.

Adres:


Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy „LOGOS”
ul. Pieczarek 4,
75-900 Koszalin
tel. (94) 340-60-06
kom. 600-809-254




Kontakt:

e-mail :
[link widoczny dla zalogowanych]
strony URL:
[link widoczny dla zalogowanych]

.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Logos




Dołączył: 31 Maj 2007
Posty: 106
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:42, 01 Lis 2010    Temat postu:


LOGOS-Koszalin
LOGOPEDIA MEDIALNA

Władysław Pitak



dla dziennikarzy, pracowników mediów, rzeczników prasowych, pracowników PR, menedżerów.

Zajęcia odbywają się w formie 3-dniowych zjazdów (od piątku do niedzieli).
W programie między innymi zajęcia obejmujące zagadnienia z zakresu estetyki żywego słowa, interpretacji tekstów, elementów retoryki, pracy nad głosem, pracy przy mikrofonie, przygotowania wystąpienia przed kamerą, kształtowania wizerunku, elementów psychologii w komunikacji, technik pokonywania stresu.

Prowadzi je logopeda, muzykoterapeuta, aktor estradowy, operator kamer filmowych i telewizyjnych, wizażysta – Władysław Pitak.


Adres:


Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy
„LOGOS”
ul. Pieczarek 4,
75-900 Koszalin
tel. (94) 340-60-06
kom. 600-809-254



Kontakt:

e-mail :
[link widoczny dla zalogowanych]
strony URL:
[link widoczny dla zalogowanych]


.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychoterapia nerwic - Logoterapia zaburzeń mowy Strona Główna -> Farmakoterapia - wskazania i problemy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin